Samosterujące pojazdy a programowanie

Coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju samosterujących pojazdach (auta, drony, helikoptery, czy nawet wózki w marketach). Jednak zanim staną się one samosterujące ktoś musi je zaprogramować, dlatego jeżeli macie ochotę zajmować się programowaniem czegoś co będzie w przyszłości tak popularne jak dziś komputer czy smartfon, przyglądnijcie się już dziś programom obsługującym samosterujące pojazdy.

Jakiego oprogramowania wymagają samosterujące pojazdy?tmp_drone-1765144_960_720-1646218856

Jest kilka czynników wpływających na to czy dany pojazd będzie się dobrze prowadził czy rozbijał po okolicy.

Przede wszystkim autonomiczny pojazd musi być wyposażony w odpowiedni hardware do analizy otoczenia i reagowania na wynik analizy:
– do analizy zazwyczaj służą czujniki laserowe, kamery tradycyjne, kamery na podczerwień, GPS. I wszystkie te czujniki muszą zostać odpowiednio zaprogramowane.
– do reagowania służą np. mechaniczne silniczki, które robią to co zrobiłby człowiek (np. ruszają kierownicą). I one również muszą być odpowiednio zaprogramowane.

Można się więc zdecydować na programowanie związane z tak szerokimi kategoriami jak:
– analiza obrazu
– podejmowanie decyzji na postawie przeanalizowanego obrazu
– precyzyjne reagowanie po podjęciu decyzji
Różne pojazdy będą miały różną specyfikę i mniejsze lub większe wymagania w konketnych kwestiach.
Przykładowo, wózek w sklepie, który ma podążać za danym klientem musi lepiej rozróżniać ludzi (po twarzy, ruchu, lokalizacji) niż autonomiczny samochód, któremu wystarczy, że wie iż dana sylwetka oznacza człowieka.
Samochód musi z kolei dużo szybciej reagować w czasie rzeczywistym na to co 'widzi’ niż wózek sklepowy (w pierwszym przypadku ułamek sekundy spóźnienia może skończyć się tragicznym wypadkiem, w drugim „oskrobaniem komuś marchewek”).

Warto zastanowić się, który aspekt związany z autonomicznymi pojazdami jest dla nas najciekawszy i skoncentrować się na tym właśnie aspekcie.

Powodzenia.