Captain Marvel w dwóch odsłonach – różnice między komiksem a filmem

Uniwersum komiksów Marvela pełne jest walecznych mężczyzn i superbohaterek. Jedną z nich, zadziorną i niezwykle silną, reprezentuje Captain Marvel. Historia blondwłosej postaci okazała się na tyle interesująca, że w pewnym momencie Marvel Cinematic Universe zdecydowało się przenieść na duży ekran losy komiksowej bohaterki. Jak to jednak często bywa w przypadku adaptacji filmowych, historia ukazana w filmie różni się w pewnych szczegółach od fabuły komiksu. Które elementy mniej lub bardziej mogły umknąć nawet najsprawniejszemu fanowskiemu oku?

Captain Marvel – tożsamość postaci Mar-Vell

Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy czujnemu widzowi, jest fakt, że w filmie postać Mar-Vell jest kobietą, nie mężczyzną jak w komiksie. Oficer wojskowy rasy Kree, który w rysunkowej wersji serii staje się bohaterem, mającym na celu chronić ludzkość i Ziemię w filmie Captain Marvel występuje w osobie przedstawicielki tej samej rasy, jednak płci żeńskiej. Jej historia rozpoczyna się w momencie ucieczki z Kree podczas ich wojny ze Skrullami, kiedy to zdaje sobie sprawę z tego, że wrogowie są w rzeczywistości ofiarami agresywnego podboju, którzy przeciwstawiając się tyranii narzuconej przez jej współbraci. Pod fałszywym nazwiskiem Dr. Wendy Lawson pracuje jako naukowiec, chcąc zakończyć wojnę na linii Kree-Skrullowie i jest pewnego rodzaju autorytetem dla Captain Marvel. Zmiana płci Mar-Vell została odebrana jako chęć podkreślenia wątku feministycznego w filmie, poprzez obsadzenie w roli inteligentnej, silnej i niezależnej postaci kobiety. 

Czarne charaktery w Captain Marvel

Będąc przy wątku wojny Kree ze Skrullami, dochodzimy do kolejnej zmiany pomiędzy rzeczywistością przedstawioną w Marvel Comics a filmie. Oryginalna wersja historii w komiksach Marvela przedstawia bowiem Skrulli jako tych złych w konflikcie, który jest też szerzej opisany, przedstawiając skomplikowane relacje między obiema rasami, a także racje jednej i drugiej ze stron. O ile w komiksowej wersji Captain Marvel brakuje jasnych deklaracji, która strona konfliktu ma rację, wskazując na brutalność i nie zawsze dobre decyzje zarówno po jednej, jak i drugiej stronie, o tyle film nie pozostawia złudzeń co do oceny moralnej obu przeciwników. W filmie Kapitan Marvel to Skrullowie okazują się ofiarami wojny rozpoczętej przez Kree. Wedle tej wersji wrogowie wojska po zniszczeniu własnej planety, opierając się i szerząc kłamstwa, zaatakowali ziemię Skrulls, których bunt wynika z niechęci do podporządkowania się wojskowej tyranii przywódcy Kree.

Zagadka opaski Nicka Fury’ego

Jedną z najbardziej tajemniczych postaci w komiksach Marvela jest bez wątpienia Nick Fury. Szpieg, stojący na czele organizacji T.A.R.C.Z.A. (ang. S.H.I.E.L.D.) pokazywany jest zawsze z opaską na oku, które stracił… No właśnie, w jaki sposób? W rzeczywistości komiksowej jasne jest, że powodem był wybuch granatu podczas II wojny światowej, jednak film Captain Marvel znacząco zmienią tę historię. Okazuje się, że sprawcą całego nieszczęścia jest rudy kocur o imieniu Goose, na którego bohater wpada w bazie Project Pegasus. Wraz z rozwojem sytuacji, w której pod postacią kota okazuje się ukrywać niebezpieczne właściwości, wychodzi na jaw również to, że Skrullowie panicznie obawiają się rozkosznych futrzaków. W efekcie okazuje się, że pomimo dość przyjaznej relacji między Goosem a Nickiem zwierzak w trakcie zabawy dotkliwie rani w oko bohatera.

Skąd się wzięły moce Captain Marvel?

Postać Kapitan Marvel na co dzień przedstawia się nazwiskiem Carol Danvers. Jak to w przypadku superbohaterek bywa, odróżnia się od przeciętnych ludzi posiadaniem pewnych mocy. Geneza tego, skąd się one wzięły, różni się w wersji historii Marvel Comics a filmową ekranizacją. W wersji rysunkowej promieniowanie pewnego reaktora wpływa na zmianę DNA głównej bohaterki, czyniąc jej umiejętności zbliżone do tych, które posiadał pierwszy bohater, nazywający się mianem Captain Marvel. W wyniku ewolucji Carol staje się w połowie przedstawicielką Kree i zyskuje moc latania oraz wyjątkowej siły. Druga wersja przedstawia zaś Carol jako kobietę, której matka pochodziła z Kree, dlatego też urodziła się ona ze swoimi supermocami.